Aşk Üzerine Deneme Örneği

Aşk Üzerine Deneme Örneği: Herkesin hayatında aşkın bir şekilde yer aldığını söylemek yanıltıcı olmaz. Aşk, içinde derin anlamlar ve değerler barındıran kutsal bir deneyimdir. Bu yazıda, aşkın yüzeysel cazibesinin ötesine geçerek, gerçek sevginin hakiki anlamını keşfedeceğiz. Kalbin derinliklerindeki bu kıymetli duygunun, insan ilişkilerinde nasıl bir rehber olduğunu ve yaşamımıza nasıl anlam kattığını inceleyeceğiz. Hazır mısınız, aşkın gerçek yolculuğuna çıkmak için adımlarımızı atmaya?

Aşk Üzerine Deneme Örneği

AŞK

Günümüzde en fazla yıpratılan, sözcükler arasında belki de en yüce olanıdır “aşk”. Peki, bir kelimenin suçu olabilir mi dersiniz? Tabii ki hayır, üç masum harften oluşan bu kelimenin hiçbir suçu yok. Eğer bir suçlu arıyorsak, kelimelere yüklediğimiz anlamlara ve bu anlamların çağrıştırdığı derinliklere bakmalıyız.

Maalesef, temelde Allah’ın insanın yüreğine koyduğu adına, ister aşk, sevgi, sevda, ülfet ne dersek diyelim, bu duygular hızlı ve haz çağında çok çabuk tüketilmekte ve çok çabuk yıpranmaktadır. İnsanın yüreğinde aşkı hissetmesi, onu karşı cinse karşı şefkatli ve merhametli kılar. Bir insanın sevdiği için yapamayacağı şey yoktur. Ancak sevgi, yüreklere girmediği zaman sadece popüler bir duygu olursa işte o zaman anlamsızlaşır.

Âşık her şeyden önce kendi maşukunu tanır. Bu sadece ilahi aşkta değil, insani aşkta da geçerlidir. Ancak özellikle iletişim araçları ve popüler kültürün sunduğu aşk anlayışı, maalesef insanın doğasına özüne uymamaktadır. Televizyon dizileri ve filmlerde anlatılan aşk, gerçek sevdadan tamamen farklıdır. Bir Leyla ile Mecnun, bir Kerem ile Aslı, bir Ferhat ile Şirin bulmak giderek zorlaşmaktadır. Uzun süreli aşklar, uzun süren mücadelelerin sonucunda yaşanır. Bir insan sevdiğine ulaşmak için sabretmeli ve onu üzecek davranışlardan kaçınmalıdır.

Hızla elde edilen, hızla da kaybedilir. Aşk için yazılan şiirler, türküler, destanlar, hikayeler, insanın içsel dünyasındaki bu temel duyguyu dile getirir. Bu duyguyu yaşamak, sabırla ve erdemle olmalıdır; zira bu kolay bir iş değil. Âşık, sevdiğinin yanında terler, kelimeler boğazında düğümlenir. Fakat eğer aşkı sevdaya dönüştürebilirse, o zaman uzun vadeli bir yolculuk başlar. Aksi halde, anlık bir hoşlanmayı aşk olarak tanımlamak, sevdanın kıymetini bilmemektir.

06.Ağustos.2017 Aşk Üzerine Deneme Örneği

Haydar ŞAHİN

Aşk Deneme Yazısı
Aşk Deneme Yazısı

Aşkın Yüreğimizdeki İzleri

Günün her anında, yaşamın her kesitinde, aşkın gizemli izleri vardır. Bu izler, yüreğimizi doldurup taşan, varlığımızın en temel parçası haline gelmiş sevginin kanıtlarıdır. Aşkın, bir çiçeğin tomurcuğundan açıp tüm bahçeyi saracak kadar hızlı büyüyebileceği bir güç olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu büyüme, bir bakış, bir dokunuş ile başlar ve her zaman beklenmedik bir anda zirveye ulaşır. Aşkın gücü, bizi derinliklerimize çeken bir akıntı gibi, hayatımızı dönüştürür ve bize yeniden doğmuş gibi hissettirir.

Ancak aşkın güzelliği ve zorluğu, onun her zaman kolayca anlaşılamamasında yatar. Onu tanımlamak için sadece sözcükler yetersizdir; duygularla birleştirmek gerekir. Bir gülüşteki samimiyet, sessizlikteki anlayış, bir elin diğerini tutuşundaki sıcaklık; işte aşkın dile getirilemez derinliklerine dair ipuçları.

Aşk, aynı zamanda sabır ve fedakarlıkla beslenen bir çiçektir. Onu sulamak, zamanla yoğrulmuş bir sadakatin ve anlayışın eseridir. Çünkü aşk, sadece mutluluk zamanlarında değil, zorlukların ortasında da yanımızda olan bir arkadaştır.

Aşkın her bireyin hayatında farklı bir şekilde boy verdiğini gözlemleyebiliriz. Kimimiz için yıldızların parıltısında gizli, kimimiz içinse güneşin ilk ışıklarında. Her halükarda, aşkın varlığı, hayatımıza anlam ve renk katar. Yüreğimizdeki bu izleri takip etmek, belki de insan olmanın en güzel yanıdır.

Aşk Üzerine Deneme Örneği isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Aşk Üzerine Deneme Örneği konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Duygusal deneme yazıları, Aşk ile ilgili Denemeler, Sevgi ve özlem ile ilgili deneme yazıları, Aşk acısı deneme yazılarıAşk Üzerine Deneme Örneği PDF.

Aşk ile İlgili Kompozisyon


Yorum yapın