Aşık Reyhani Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

ÖZET
 
Hayatı Kısaca

Asıl adı Yaşar Yılmaz’dır. 1932 yılında Erzurum Hasankale’ye bağlı Alvar Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Babası İran’dan göçmüştür ve ilk olarak Kars’a sonraları ise Erzurum’a yerleşmiştir. Çocukluğunu doğduğu köyde geçirmiştir. Okuma yazmayı eğitim almadan öğrenmiştir. Daha sonraları dışarıdan okuyarak diploma almıştır. Küçük yaşlarda aşıklardan ve kitaplardan öğrendiği halk hikâyeleri sayesinde şiiri sevmiş ve şiir yazmaya başlamıştır. 10 Aralık 2006 tarihinde Bursa’da hayata gözlerini yummuştur.
Eserleri
Alvarlı Reyhani, Böyle Bağlari Aşık Yaşar Reyhani, Kervan, Ölümünden Sonra Aşık Yazar Reyhani (Muhsin Koç), Aşık Reyhani Hayatı ve Şiirleri (Ozana Yusuf Polatoğlu)
 
UZUN
Aşık Reyhani Hayatı Uzun

Küçük yaşlardayken köyüne gelen âşıklar onu çok etkilemiştir. Onlardan her zaman halk hikâyeleri dinlemiştir. Bunun yanı sıra kitaplar da okuyarak halk hikâyeleri ilgisini çekmiştir. Edebiyatla tanışması bu şekilde olmuştur ve şiir yazmaya başlamıştır. Âşıklar arasına girmesi ve şiir yazması 18 yaşını bulmuştur. Reyhani bir rüya görmüştür ve bu rüyadaki kıza âşık olmuştur.
Daha sonra bu kızı kaçırmış ve evlenmiştir. Ama ilk aylardan itibaren geçinememişlerdir ve evlilikte huzursuzluklar başlamıştır. Bunun üzerine eşinin ailesi, kızlarını almıştır ve başka birisiyle evlendirmişlerdir. Bu dönem Reyhani’yi çok etkilemiştir ve Dertli mahlasını kullanarak şiir yazmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra şiirleriyle türkü söylemiştir. Bu mahlasını uzun süre kullanamamıştır. Bayburtlu Âşık Hicrani tarafından ona Reyhani mahlası verilmiştir.
Pek çok âşıklardan usul öğrenmiştir ve Konya Âşıklar Bayramı’na eksiksiz katılmıştır. İran’dan Avrupa’ya kadar pek çok ülkede türkü söylemiştir. Bunun yanı sıra çok fazla yarışmaya katılmıştır ve çoğunda birincilik elde etmiştir. Katıldığı etkinliklerde türkü, atışma, hikâyeli türkü, taşlama ve şiir dalları bulunmaktadır. Toplamda 150 ödül almıştır. 1980 yılında Erzurum’daki Doğu Ozanları Derneği’nin başkanı olmuştur. 1989 yılına kadar bu görevine devam etmiştir.
Şiirleri pek çok yayın organlarıyla yayımlanmıştır. Birçok TV ve radyo programına katılmıştır. 1992 yılında Michigan Üniversitesi’nde katıldığı bir konferansta Fahri Öğretmen unvanına layık görülmüştür.
1996 yılında Bursa’ya yerleşmiştir ve 2006 yılında 74 yaşındayken burada hayatını kaybetmiştir.

Yorum yapın