Arı Polenin Faydaları Nelerdir?

Arı Polenin Faydaları Nelerdir ;  Önemli bir besin takviyesi olan arı polenin faydaları kanıtlanmış ve uzmanlarca kabul görmüştür. Çok eski dönemlerden bu yana bilinen ve vücuda oldukça fazla yararı bulunan polen içeriğinde 22 çeşit amino asit bulundurmaktadır. Aynı zamanda 27 farklı çeşit madensel tuz bulunduran polen birçok yararlı vitamini de barındırmaktadır. Arı poleninin faydaları oldukça geniş bir yelpazede olup hamilelik döneminde, bebeklerin beslenme periyodunda önemli bir yeri vardır.

İştah açması, atletik performansı koruma, sağlıklı bir gelişim gibi birçok farklı amaç için gıdaların yanında takviye olarak alınmaktadır. Hatta yaşlanmayı geciktirmesi de polenin önemli özelliklerinden biridir. Önemi büyük olan polen vücudun dayanıklılığı açısından ihmal edilmemesi gereken bir takviyedir.

Faydaları ve vücut üzerindeki olumlu etkileri sayesinde Almanya Federal Sağlık Bakanlığı poleni bir ilaç olarak da kabul etmiştir. Toplayıcı vazifesi yapan işçi arılar, bitkilerden polenleri toplar ve bu polenleri kovanlarının depolarına ulaştırırlar. Arıların hem bacak hem de vücutlarının çeşitli yerlerinde toplanan çiçek polenleri de arı poleni olarak isimlendirilmektedir. Arılar bu polenleri toplayabilmek için birçok farklı bitki türünü dolaşmaktadır.

Polen İçeriğinde Neler Var?

Polenlerin içerisinde 27 farkı madensel tuz bulunuyor. Bunun yanında 22 farklı amino asit de bulunmaktadır. Aynı zamanda pigment, ferment, doğal hormon ve enzimler vardır. Sodyum magnezyum, nikel, titanyum, çinko ve bakır bulunmaktadır. Bunun yanında silisyum ve titanyum gibi içerikleri de vardır. A, C, D, H, P, E vitaminleri de içerisinde bulunanlardır.

Polen iceriginde neler var
Polen İçeriğinde Neler Var?

Arı Polenin Faydaları Nelerdir?

Arılardan elde edilen bu mucizevî besinin birçok önemli faydası vardır. Arı polenin faydaları şunlardır:

 • Polenler içerisinde 250’den fazla aktif bileşeni olan bir besin kaynağıdır.
 • Yüksek bir antioksidan kaynağıdır ve birçok kronik hastalıktan korunmanıza yardımcı olur.
 • Cildi koruyarak hücre yenilenmesinde önemli katkıları vardır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.
 • Sindirim sistemini koruma altına alır.
 • Gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlar. Doğal bir enerji kaynağı olduğu söylenebilir. Özellikle sporcular için çok faydalıdır.
 • Bağışıklığı güçlendirir ve vücudunuzun mikroplara karşı korunmasını sağlar. Hastalıklar karşısında daha dayanıklı olmanızı sağlar.
 • İshal gibi rahatsızlıklara son derece iyi gelir. Aynı zamanda önemli bir iştah açıcıdır. Zengin ve mineral desteği ile iştahınızın açılmasında destekçidir.
 • Prostat gibi hastalıkların meydan gelmemesi açısından önemlidir. Prostat kanseri tehlikesini en aza indirmektedir.

Bunların yanında polen düzenli tüketildiğinde sık sık idrara çıkma problemini de ortadan kaldırmaktadır. Yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Sporcular için çok iyi bir doping kaynağıdır. Zihinsel olarak zekânın daha kuvvetli olmasına yardımcı olur. Hemoroit için oldukça faydalıdır ve iyileşme döneminde iyi bir takviyedir. Kandaki alyuvar sayısının artış göstermesini sağlar. Aynı zamanda hemoglobin artışı sağlar. Görme problemlerine iyi gelir ve vücuda kuvvet sağlar. Bağırsak iltihaplanmalarının önüne geçer. H vitamini bol bulunur ve bu vitaminin de etkisi ile hem kolay hem de hızlı bir gelişim imkânı sunar. Kas yapısının daha iyi çalışmasında önemli etkileri vardır.

Polen Nasıl Tüketilmelidir?

Polen tüketiminde de önemli noktalar vardır. Polenin tüketilmesinde kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Periyodik olarak belli bir miktar kullanmak yeterli olacaktır. Polen nasıl tüketilir sorusuna öncelikle belli bir ölçek yardımına ihtiyacınız olduğu söylenebilir. Arı polenlerini ağızdan alabilirsiniz. Aynı zamanda cilt üzerine de uygulama şansınız bulunmaktadır. Eğer ağızdan tüketirseniz bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte cilde direkt temas edecek şekilde uygularsanız cilt üzerinde ki deformasyonların kolaylıkla giderilmesini sağlar. Etkileri ise kullanıcının yaşına ve genel sağlık durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte çevresel etkenler de etkilerini gösterebilme de son derece önemlidir.

Polen nasil tuketilmelidir
Polen Nasıl Tüketilmelidir?

Polenin tüketimi günlük olarak yarım tatlı kaşığını geçmemelidir. Yemeklerle ya da tatlılarda kullanabilirsiniz. Sade olarak tüketmek etkisinin yoğun olarak ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle süt içerisine karıştırabilir ya da tatlıların içerisinde kullanabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Polen Kullanımı

Hamile kadınlar açısından polen kullanımı dikkate alınan konular arasındadır. Bu dönemde bitkisel takviyeler hem anne hem de bebek sağlığı açısından son ciddi yan etkileri yoktur. Ancak yine de dikkatli kullanmakta fayda vardır. Arı poleninin anne ve bebek sağlığına etkileri düşünüldüğünde faydası çok olsa da doktora danışarak tüketilmesi gerekmektedir. Hamilelik esnasında bazı kadınlar polenden dolayı yan etkileri yaşasa da birçok kadın herhangi olumsuz bir durumdan bahsetmemiştir.

Hamilelik doneminde polen kullanimi
Hamilelik Döneminde Polen Kullanımı

Yüksek miktarda tüketilmediği sürece polen tüketiminin çok ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Bebekler doğduktan sonra polen kullanılabilir. Ancak bunun için öncelikle bebeklerin takviye gıda alabilecek döneme gelmesi gereklidir. Aşırıya kaçmadan ve doktora da danışarak bebekleriniz için arı poleni tüketebilirsiniz.

Polenin Yan Etkileri Var Mıdır?

Polen insanlar üzerinde ciddi sorunlar meydana getirmeyen bir takviyedir. Ancak arı polenin faydaları olduğu gibi düzensiz ve aşırıya kullanım durumlarında olumsuz etkiler görülebilir. Arı poleni ve diğer arı ürünleri kullanırken alerjik durumlarınızın olmaması son derece önemlidir. Eğer polene karşı alerjiniz varsa çok ciddi alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda sizlerde böbrek hasarı ya da karaciğer sorunları meydana getirebilir. Hatta ışığa karşı da duyarlı bir hale gelebilirsiniz. Kullanımı için aşırıya kaçmamak ve gerekirse uzman fikri alınarak kullanılması gereklidir.

Arı poleninin yan etkileri arasında halsizlik, nefes daralması, kaşıntı ve pul pul dökülmeler önemli etkilerdir. Bunların yanında hamilelik döneminde de kullanımında olası sorunlar meydana getirebilmektedir.

Arı Poleninin Yapısı

Arı poleni çok besleyici ve çok yönlü bir besin kaynağıdır. İçerisinde İkiyüz’den fazla madde barındırır. Bunların arasında amino asitler, trigliseritler, fosfolipidler, vitaminler, makro ve mikro besinler, flavonoidler yer almaktadır. Polende bulunan besin bileşiklerinin ortalama dağılımı ise şu şekildedir:

 • Yüzde 7-40 protein, (Esansiyel aminoasitler dahil),
 • Yüzde 24-60 karbonhidrat,
 • Yüzde 1-18 yağlar (Esansiyel yağ asitleriyle beraber),
 • Yüzde 0.2-2.5 flavonoidler,
 • A, B1, B2, B6, C, D, E Vitaminleri,
 • Kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, bakır, silikon, selenyum ve çinko.

Yorum yapın