Alçak Gönüllü Olma Hakkında Yazı

ALÇAK GÖNÜLLÜLÜK

   İnsanlara dikkat edin. Bazıları her türlü bilgili, kültürlü, ilim ve hikmet sahibi olmasına rağmen her konuya müdahale etmez, konuşurken ukalalık etmez oturaklı ve insan yanında mutlu olur işte bunlar alçak gönüllü insan tipine örnektir.
 
   Bir de ne konuştuğunu bilmeyen, her konuda bilgisi olduğunu zanneden insanlar vardır ki asıl uzak durulması gereken insanlar bu kibirli insan tipidir.
Doğada bizim için örnekler vardır. Bir başak tanesi ne kadar olgunsa o kadar boynu eğiktir. Ama meyve vermeyen, gölgesinden dinlenilmeyen kavak ağacı ne kadar da kibirli durur. Elbette ki bu bir temsildir. Yoksa kavak ağacının da faydaları saymakla bitmez. İnsan da ne kadar alçakgönüllü olursa o kadar değerli olur. İnsanları affeden, başkasını hor görmeden onu hoş gören insan adım adım alçak gönüllü olur. İnsanlar çok zengin olabilir ve hatta yüksek makamlara da sahip olabilir. Ama bunlar hiçbir zaman bizi başkasına karşı kibirli ve mağrur yapmamalı. Aksine engin hoş görü sahibi olmalıyız. Alçak gönüllü insan kendisini her konuda ön plana atmaz. Çünkü ona göre insanlara yardım ettiği kadar, onları mutlu ettiği kadar mutlu olur. Sadece kendisini mutlu edip diğer insanları yok saymaz. Tarihte olduğu gibi günümüzde de bencil, kendini düşünen sadece kendi menfaatlerini ön plana alan insanlar ancak zalim insanlardır. Nerede alçak gönüllü bir insan görürseniz biliniz ki işte ancak onun yanında mutlu ve huzurlu olabilirsiniz.
 

 

     Toplum bazen alçak gönüllü insanlara gerektiği kadar kıymet vermeye bilir. Bu durum güneşi balçıkla sıvamak gibidir. Gerçeği hiçbir zaman değiştirmez. Gerçek ise her ne olursak olalım insan olduğumuzu unutmadan alçak gönüllü olalım. Saygılarımla. Haydar Şahin

Yorum yapın