Ailemize Karşı Sorumluluklarımız ile İlgili Kompozisyon

                              AİLE İÇİNDEKİ SORUMLULUKLARIMIZ

Şüphesiz ki en çok zaman geçirdiğimiz, en çok şey paylaştığımız, kötü günlerin de güzel günlerin sevincini veya üzüntüsünü beraber yaşadığımız kişiler aile bireylerimizdir. Bizler, ailemizle birlikte et ve tırnak gibi bir bütünü oluştururuz. Bizim için bu kadar önemli olan ailemize karşı elbette ki bazı sorumluluklarımız vardır. Bu sorumluluklarını yerine getirdiğimiz takdirde güzel bir yaşam sürebiliriz ve sevdiklerimizle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaya devam edebiliriz.

Dikkat edeceğimiz bazı hususlar sayesinde ailemize karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluruz. Örneğin sabah uyandığımızda tüm aile bireylerine gülümseyerek ”günaydın” demek, herhangi birisi dışarı çıkacağı zaman güzelce uğurlamak gerekir. Ev işleri sadece annemizin veya evdeki kızların yükümlülüğü değildir. Kız-erkek hepimiz ev işlerine yadım etmeli, cinsiyet ayrımı yapmaktan çekinmeliyiz. Ailemizin sıkıntılı anlarında birbirimize destek olmalıyız. Gereksiz harcamalarda bulunmamalı, ailemizin maddi durumuna zarar vermemeliyiz. Ayrıca nazik, yardımsever, ahlaklı birer birey olmalıyız. Büyüklerimize, hele de annemize babamıza karşı son derece saygılı olmalı, onları incitecek, üzecek veya kızdıracak davranışlar sergilememeliyiz.

Ailemize olan sorumluluklarımı yerine getirdiğimiz sürece hem onlar tarafından daha çok sevilmiş oluruz hem de daha fazla değer görürüz.

 

Yorum yapın