Ahmet Turan Alkan Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
1954 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Üniversite yılları dışında hep Sivas’ta yaşamıştır. Eğitimini ilk başta Sivas’ta tamamlamıştır sonrasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okumuştur. İlk köşe yazısı Sivas’ta çıkan Anadolu Gazetesi’nde yayınlanmıştır. Fedai isimli bir dergiyi yönetmiştir ve yayınlamıştır. Hakikat Gazetesi’nde kadrolu olarak çalışmıştır. Yüksek ve Doktorasından sonra öğretim üyesi olarak atanmıştır. Bu görevinden emekli olmuştur.
Eserleri
Yatağına Kırgın Irmaklar, Altıncı Şehir, Ateş Tecrübeleri, Üç Noktanın Söylediği, Ubeydullah Efendi’nin Amerika Hatıraları, Birinci Meşrutiyet Devrinde Ordu ve Siyaset (doktora tezi), İstiklal Mahkemeleri, Doğu ve Batı Karşısında Cemil Meriç (yüksek lisans tezi).
=============================================================================================
UZUN
Ahmet Turan Alkan Hayatı Uzun
İlk ve orta öğrenimini doğduğu şehirde okumuştur. Sonrasında Ankara’da Ankara Üniversitesi Siyaset ve İdare Bölümü’ne girmiştir. Bu bölümden 1977 yılında mezun olmuştur.
1974 yılında üniversitedeyken, ilk köşe yazısı yayımlanmıştır. Bu yazı, Sivas’ta çıkan yerel bir gazete olan, Anadolu Gazetesi’nde yayınlanmıştır. Bunun yanı sıra yine Sivas’ta yayınlanan Ülkü Ocakları Derneği’nin yayınladığı 4 sayılık dergi olan Pusat bülten dergisinde emeği geçmiştir. Ayrıca üniversite son sınıf öğrencisiyken, Fedai isminde bir haftalık dergi yayınlamış ve yönetmiştir. Ama bu eğitim hayatında zorluk yaşamasına ve derslere devam konusunda zorlanmasına sebebiyet vermiştir. Aynı dönem içinde, yeniden Sivas’ta yayınlanmaya başlayan Hadiselerle Hakikat isimli bir gazetenin yazı işleri müdürü olmuştur. Sadece yazı işleriyle ilgilenmemiş, bunun yanı sıra gazetenin yayınlanması sırasında geçtiği her adımda birebir tecrübesi olmuştur. Ankara’da yayınlanan Hasret ve Genç Arkadaş isimli dergilere de 1978 yılında katkısı olmuştur.

Mezuniyetinden sonra Sivas’a tekrar dönmeyi tercih etmiştir. Hakikat Gazetesi’ne fikir işçisi olarak kadrolu alınmıştır. Burada iki yıl çalışmış sonrasında ise 1980 yılında askerlik görevini yerine getirmek üzere Tatvan’a gitmiştir. 2 yıl askerlik görevinde kalarak 1982 yılında Sivas’a dönmüştür. Burada bir muhasebe bürosunda işe girmiştir. Burada da 3 yıl çalıştıktan sonra 1985 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’nde görev almıştır.Bu dönemde yüksek lisansını ve doktorasını tamamlamıştır. Sonrasında ise İİBF Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi olarak atanmıştır.

Yazarlık hayatına girişi 1989 yılında olmuştur. Çeşitli gazete ve dergilere denemeler yazmıştır. Hepsiyle birlikte 19 basılı eseri bulunmaktadır. Şu anda Zaman Gazetesi’nin yanı sıra Aksiyon Dergisi’nde yazı yazmaya devam etmektedir.
2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevinden emekli olmuştur. Böylelikle akademik kariyerini noktalamış ve İstanbul Üsküdar’a yerleşmiştir.
Edebi Kişiliği

 

Eserlerinde Türkiye’deki değişimleri ele almıştır. Çok fazla şehirde bulunmamasına karşın Sivas ve çevresine bakarak anlatmaya çalışmıştır. Şehir tarihçiliği tarzında eser vermiştir. Bununla birşikte Ahmet Hamdi Tanpınar’dan etkilenerek şiir de yazmıştır. Şiirlerinde çok sevdiği şehir olan Sivas’ı anlatmıştır. En çok denemeleriyle ön plana çıkmıştır. Eserlerinde Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cemil Meriç etkisinde kalmıştır.

Yorum yapın