Adalet Ağaoğlu Kimdir Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca

Ankara’nın Nallıhan İlçesi’nde 13 Ekim 1929 yılında doğmuştur. Yazarlığında roman ve öykülerle ün salmıştır. 20. Yüzyıl edebiyatında en önemli romancılardan sayılmaktadır. Babası, kumaş tüccarı olan Hafız Mustafa Sümer’dir. Dört çocuklu ailenin ikinci ve tek kız çocuğudur. Dr. Cazip Sümer, oyun yazarı olan Güner Sümer ve işadamı olan Ayhan Sümer’dir. Edebiyata ilgisi şiirlerle başlamıştır. Bunun yanı sıra oyun yazarlığı yapmıştır.
Eserleri

Yüksek Gerilim (öykü, 1974), Hadi Gidelim (öykü, 1982), Sessizliğin İlk Sesi (öykü, 1978), Hayatı Savunma Biçimleri (öykü, 1997), Karşılaşmalar(deneme, 1993), Geçerken (deneme,1986), Başka Karşılaşmalar (deneme, 1996), Öyle Kargaşada Böyle Karşılaşmalar (deneme,2002), Ölmeye Yatmak (roman, 1973), Fikrimin İnce Gülü (roman, 1976), Hayır…(roman, 1987), Ruh Üşümesi (roman,1991), Dert Dinleme Uzmanı (roman, 2014), Romantik Bir Viyana Yazı (roman, 1993), Çağımızın Tellalı (tiyatro oyunu, 2011), Evcilik Oyunu (roman, 1964).
 
UZUN
Adalet Ağaoğlu Hayatı Uzun

Nallıhan’da dünyaya gelen Ağaoğlu, ilköğrenimini yine burada okuduktan sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınmıştır. Ortaöğrenimine Ankara Kız Lisesi’nde devam etmiştir. 1950’de Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin Fransız dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirmiştir.
Lise yıllarındayken, edebiyata ilgisini fark etmiştir ve kısa süre sonra oyun yazarlığına adım atmıştır. 1946 yılında, tiyatro eleştirileri yayımlanmıştır.
1951 ve 1970 yılları arasında TRT radyosunda görev almıştır. Burada çalıştığı dönem “Aşk Şarkısı” adlı oyunu yazmıştır. Yine aynı yerde çalışırken, Kartal Tibet, Çetin Köroğlu, Bur Sabuncu ve Üner İlsever isimli arkadaşlarıyla birlikte, Meydan Sahnesi’ni kurmuşlar ve Meydan Sahne Dergisi’ni kurmuşlardır.
1953 yılında tiyatro bilgisini artırmak için Paris’e gitmiştir. Bu yıllardan itibaren yazdığı oyunlar sahnelenmeye başlamıştır. 1954 yılında Halim Ağaoğlu ile evlenmiştir. Üst üste yazdığı oyunlarla ise sevilen ve tanınan bir oyun yazarı olmuştur.
Oyun yazarlığının ardından roman yazmaya başlamıştır. İlk romanı olan Ölmeye Yatmak ise 1973 yılında yayımlanmıştır. Bu romanıyla birlikte, bütün eserleri tartışma konusu olmaya başlamıştır. Bir Düğün Gecesi Romanı üç büyük ve önemli roman ödüllerine layık görülmüştür fakat Aldous Huxley’den çalıntı olduğu söylentisi ortaya çıkmıştır.
Bunun üzerine 1991 yılında Ağaoğlu, oyun yazarlığına geri dönmüştür. Halen İstanbul’da yaşan yazar, yazmaya devam etmektedir.
1996 yılında ciddi bir trafik kazası geçirmiştir ve iki yıl boyunca hastanede yatmak zorunda kalmıştır.
Edebi Kişiliği

Radyo oyun yazarlığı, roman ve öykü yazarlığıyla tanınan Ağaoğlu’nun, yazdığı çoğu eser, ödüle layık görülmüştür. Eserlerinde toplumun, insanın iç dünyasına nasıl yansıdığı hakkında düşünce üreterek incelemiştir. Değişimlere ayak uydurmaya çalışmış, kendine özgü biçimler geliştirmiş ve arayıcı davranmıştır. Toplumun çalkantılı dönem ve bu dönemlerin birey üzerindeki etkilerinden bahsetmiştir. Biçimsel olarak da çok başarıl bir yazardır. Ayrıntıları değerlendiren bir tavrı, geriye dönüşü ve iç monolog kullanımı gibi değişik biçimler kullanmış ve bu yönü dikkat çekmeyi başarmıştır.

Yorum yapın