Abbas Sayar Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

ÖZET
Hayatı Kısaca

Nail Abbas Sayar, 21 Mart 1923 yılında Yozgat’ta doğmuştur. Türk köy edebiyat alanında yeri büyük ve önemlidir. 1941 yılında Yozgat Lisesi’ni bitirmiştir ve 1945 yılında evlenip, İstanbul’a taşınmıştır. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir dönem okumuştur ve Türkoloji eğitimi görmüştür. Uzunca süre İstanbul ve Yozgat şehirleri arasında gidip gelmiştir. Bir süre politikayla ilgilenmiştir. 4 Ağustos 1999 yılında yatağında uyurken fenalaşmıştır ve 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yatırılmıştır. On iki gün sonra 12 Ağustos 1999 tarihinde aynı hastanede hayata gözlerini yummuştur. Mezarı Yozgat’ta bulunmaktadır.
Eserleri
Can Şenliği, Noktalar, Çelo, Anında Yumak yumak, El Eli Yur, El De Yüzü, Şiirleri, Yılkı Atı, Yorganımı Sıkı Sar, Yozgat Var Yozgatlı Yok.

UZUN
Abbas Sayar Hayatı Uzun
Yozgat’ta doğan ünlü romancı ve şair Sayar, eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a döndükten sonra, burada bir süre çiftçilikle uğramıştır. Bundan bir süre sonra İstanbul’a dönerek matbaa kurmuştur ve daha sonrasında yine Yozgat’a dönerek iki şehir arasında gelip gitmekle vakit geçirmiştir. En son 1953 yılında Yozgat’a döndüğünde İstanbul’daki matbaasında 15 günde bir çıkan gazetesini Yozgat’ta yayımlamıştır. Bu sayede şehirdeki ilk yerel gazeteyi çıkartmıştır. Bozlak isimli bu gazete sayesinde ünlenmeye başlamıştır. Yozgat’ta bulunan Bozok ve İleri gazetelerinde bazı yazları yayımlanmıştır. Bu dönemlerde kısa bir süre de olsa politikayla ilgilenmiştir. Yozgat Demokrat Partisi’nin müteşebbis heyeti kurucularında yer almıştır. Bununla birlikte kısa sürede politikaya ilgisini de kaybetmiştir.
11 Temmuz 1989 yılında ikinci evliliğini yapmıştır. İkinci eşi ise, Ayvalık Lisesi Edebiyat Öğretmeni olan, Hanife Ender Sayardır. İkinci evliliğinden sonra Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’ne yerleşmişlerdir. Bu dönem edebiyatının yanı sıra resim sanatına da merak salmıştır. 90’lı yıllarda çeşitli şehirlerde, Ankara, Antalya, Ayvalık ve İzmir gibi, sergileri olmuştur. 4 Ağustos 1999 yılında rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldıktan sonra, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu tarihten 12 gün sonra hayata gözlerini yummuştur. Ölüm sebebi beyin kanaması olarak bilinmektedir.
Abbas Sayar’ın oğlu, Yozgat’ta askeri gazinonun bulunmuş olduğu sokağa babasının adını vermiştir.
Edebi Kişiliği
Sayar, yazın hayatına ilk olarak şiirle başlamıştır ve 6 kitap yayımlamasına sebep olacak kadar çok ilgilenmiştir. Fakat bu kitaplar çok fazla bilinmemektedir ve bu şiirler dar çevrenin içerisinde kalmıştır. Bununla birlikte yayımlanan şiirleri 92 yılında derlenerek, Boşluğa Takılan Ses adıyla kitaba dökülmüştür ve bu sayede tanınması mümkün olmuştur. 50’li yıllarda roman türünde eserler vermiştir. İlk olarak Yılkı Atı adlı romanını yayınladıktan sonra, iki yıl arayla roman yazmaya devam etmiştir. İlk kitabı 10, 15 sene sonra yayımlanarak, çok sevilmiş ve bir dönem dört bölümlük dizi olarak seyircisiyle buluşmuştur.
Abbas Sayar köy edebiyatı ismi olarak anılmaktadır. Eserlerinde genellikle Orta Anadolu’yu ele almıştır. Türk Köylüsünün nasıl yaşadığını öğretme amacı gütmüş ve yaşam koşullarını değiştirmek gerektiğini belirtmiştir.

Yorum yapın