18 Mart Şehitler Günü ile İlgili Kompozisyon

                                         18 Mart Şehitler Günü


Çanakkale zaferinin de tarihi olan 18 Mart günü Şehitler Günü olarak anılmaktadır. Başta Kurtuluş Savaşlarında olmak üzere bugüne kadar şehit düşmüş tüm askerlerimiz için 18 Mart günü bir anma günüdür. Şehitlerimizi tekrar yad etme, onları anlama ve onlar için dualarda bulunma günüdür.

Şehitlik, bu dünyada ulaşılabilecek en güzel, en kutsal makamlardan birisidir. Ülkesi, toprağı ve namusu için şehit düşmüş her insanın ömür boyu yüreklerde yaşaması gerekir. Nitekim öyle olmuştur ve bu değerler uğruna şehit olmuş her yurttaşımızın derin acısını her zaman içimizde taşıdık ve taşımaya devam edeceğiz. Hayat güzel, can tatlıdır derler. Bu dünyada istenmeyen en büyük şey, insanın kendi ölümüdür herhalde. Ancak kutsal saydığı değerleri korumak adına canını veren şehitlerimiz böyle düşünmediler. Onlar için önemli olan can değil canandı. Canan ise vatandı, bayraktı, topraklardı. Bunlar her şeyin önünde geliyordu.

İşte, şehitlerimiz, şehadet şerbetini içmeye giderken bir an bile gözlerini kırpmadılar. Korkmadılar, yılmadılar. Kanlarının son damlasına kadar savaştılar ve bize bu güzel vatanı armağan ettiler. Bu armağanı yaşatmak ve torunlarımıza armağan etmek de hepimizin boynunun borcudur.

Yorum yapın